A közös munka folyamata

A folyamat első három alkalma arra szolgál, hogy közösen feltérképezzük, melyek azok a nehézségek, amelyekben támogatást szeretne kérni, és milyen irányban, milyen eszközökkel dolgozhatunk együtt
Ez az időszak azt is lehetővé teszi, hogy mindketten felmérjük: kialakul-e közöttünk a bizalom és szimpátia, amelyek elengedhetetlenek a közös munkához, illetve hogy én vagyok-e az Ön számára megfelelő szakember. Amennyiben az Ön által hozott nehézség meghaladja a kompetenciakörömet, segítek megtalálni a megfelelő szakembert.

A negyedik alkalommal szerződést kötünk, amely együttes megbeszélés alapján rögzíti a közös munka kereteit, a folyamat célját és időtartamát, valamint a felek felelősségét. A közös munka alapját a stabil keretek adják, amelyek lehetővé teszik, hogy a folyamat mindkét fél számára  biztonságos, átlátható és kiszámítható térben történjen.

A folyamat során arra törekszem, hogy megtartó teret teremtsek mindannak, ami nehezen kimondható vagy megélhető, ugyanakkor helyet kapjon mindaz is, amitől a szem felcsillan, az élet élhetőbbé, a létezés értelmesebbé válik. Fontos számomra, hogy a közös munkában ne csak a külső események kapjanak figyelmet, hanem az "itt és most" is: hogy a kliensnek legyen lehetősége megfogalmazni, hogyan éli meg magát a folyamatot, és a közös találkozásokat.

Az alkalmak végén a kliens gyakran kap egy otthoni feladatot, amely segíti a két találkozás közötti belső munkát és önreflexiót. Ezek a feladatok kapaszkodót is nyújthatnak a nehéz érzések elbírásában, az erőforrások és örömök felfedezésében. Mindez segíti annak a felismerését, hogy a belső munka nem csak heti 1 órában történik, legalább olyan fontos a két alkalom közötti időszak is. A kliens énhatékonyság érzése is erősödik azáltal, hogy  kialakul egy elérhető és alkalmazható eszköztára.

Szemléletemben a folyamat célja nem a kliens megváltoztatása vagy tanácsokkal való ellátása.
Inkább abban szeretném támogatni, hogy különböző kérdések és nézőpontok mentén felismerje: van ráhatása az életére, és önmagában hordozza a szükséges válaszokat és erőforrásokat.
A közös munka célja tehát, hogy fokozatosan növekedjen az önismeret, a belső biztonság érzése és az önmagához és másokhoz való kapcsolódás. Tapasztalatom szerint a folyamat során sokan fedezik fel újra saját erejüket, rugalmasságukat és azt, hogy képesek változást hozni az életükbe – a saját tempójukban, a saját útjukon
Minden nehéz érzést nem tudunk megszüntetni, de a közös munka során érthetőbbé, elbírhatóbbá, sőt akár átformálhatóvá is válhatnak. 

Munkámat a Budai Pszichológus Központ munkatársaként, folyamatos egyéni (Rózsa Móni klinikai szakpszichológus) és csoportos (Szántó Eszter pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus) szupervízió mellett végzem. 

,,Önmagunk megismerése kaland, amely váratlan messzeségekbe és mélységekbe vezet." (Carl G. Jung)

Készítsd el weboldaladat ingyen!